Ať už jste cyklista tělem i duší, nebo si jen občas vyjedete na rodinný cyklo výlet, měly by být kvalitní sluneční brýle nedílnou součástí vaší výbavy. A to nejen na kolo. Sportovní brýle jsou nezbytnou ochranou nejen proti UV záření a ostrým slunečním paprskům, ale také proti nečistotám v ovzduší či létajícímu hmyzu.
Na našem trhu můžete najít celou řadu sportovních brýlí, které jsou “zlevněny” ze závratných částek téměř na nulu, pyšní se nejrůznějšími hodnotami a speciálními funkcemi. Jak si však vybrat opravdovou kvalitu a nenaletět na lákavé slevy a marketingové taháky?
Zaměřte se na značku
Hlavním ukazatelem kvality často bývá právě výrobce brýlí. Ideálními jsou takové značky, které se nezaměřují na kompletní sportovní sortiment, ale naopak se věnují především výrobě sportovních brýlí a případně dalších několika doplňků. Důkazem naší teorie jsou například české sportovní brýle R2 nebo neméně významný český producent brýlí 3F. Jejich brýle jsou vyráběny z prémiových materiálů a jsou přizpůsobeny našim klimatickým podmínkám.
Skla neboli zorníky na prvním místě
Jak jsme již zmínili v úvodu, měly by sportovní brýle zkrátka poskytnout dostatečnou ochranu našemu zraku. Je tedy potřeba vybírat brýle, které mají zorníky vyrobeny z co možná nejkvalitnějších materiálů.
Nejde totiž pouze o odklonění ostrých slunečních paprsků, ale také o mechanickou ochranu zraku. Většina dnešních kvalitních brýlí je vyráběna z polykarbonátu, který se v případě rozbití či zasažení ostrým kamínkem roztříští na drobné a především neostré částice. Nehrozí tak poranění vašich očí ani dalších částí obličeje. Pro využití v extrémních podmínkách je pak ideální vyhledat brýle s tvrzenými čočkami.
U zorníků je ovšem potřeba vybírat také podle jejich velikosti či tvaru, který by se měl stejně jako rám brýlí co nejlépe přizpůsobit našemu obličeji. V neposlední řadě je pak potřeba přihlédnout také k zabarvení skel. Vybírat můžete cyklistické brýle s téměř nebarvenými skly, které se hodí pro večerní projížďky nebo zhoršené světelné podmínky, pro letní slunečné dny vám zase naopak skvěle poslouží sportovní brýle s tmavě barvenými zorníky.
Ideální UV ochrana
Asi nejznámější hodnotou, se kterou se při výběru brýlí setkáváme, je právě hodnota UV filtru či ochrany. Na vnitřní části rámu brýlí bychom vždy měli najít informaci o výši UV filtru – nebo případně UV kategorie, do které spadá. Tato informace by pak měla být doplněna také symbolem CE, který značí splnění evropských norem a měl by být tedy potvrzením uvedených hodnot
Nejpoužívanější hodnotou bývá UV400. Ta uvádí, že jsou brýlové čočky nepropustné pro světlo o vlnových délkách menších než 400nm a sluneční brýle tedy budou dostatečně chránit náš zrak. Někdy se však můžeme setkat také s označením typu CAT 2 CE, což je upřesnění propustnosti světla UV filtru. V současné době se takovéto zorníky člení do 5 kategorií:
- Kategorie 0 – propustnost světla 80 – 100 %, bezbarvý nebo velmi světlý filtr, vhodný pro špatné světelné podmínky nebo jako ochrana proti prachu či módní doplněk.
- Kategorie 1 – propustnost světla 43 – 80 %, poměrně světlý filtr, vhodný pro minimum slunečního záření nebo jako ochrana před prachem a větrem.
- Kategorie 2 – propustnost světla 18 – 43 %, středně tmavý filtr, vhodný k běžnému nošení při nepříliš výrazném slunečním záření.
- Kategorie 3 – propustnost světla 8 – 18%, tmavý filtr, vhodný při intenzivním slunečním záření, do rozpálených ulic města nebo na pláž.
- Kategorie 4 – propustnost světla 3 – 8 %, velice tmavý filtr, který propouští opravdu minimum slunečního záření. Využití v extrémních podmínkách na horách nebo u moře. Není však vhodný pro řidiče motorových vozidel!
Vychytávky, které mohou přijít vhod
S vývinem moderních technologií samozřejmě nepřišly zkrátka ani inovace vlastností slunečních brýlí a zejména jejich zorníků. Často se tedy můžete při jejich nákupu setkat s výrazy, ze kterých moc chytří nebudete.
Polarizace – Polarizační sportovní brýle mají speciální úpravu čoček. Nejen, že váš zrak dokážou ochránit stejně jako běžné zorníky, ale umí také odstranit nepříjemné odlesky z vodorovných ploch. Skvěle se tedy hodí nejen pro zimní sporty, ale také pro řidiče či rybáře.
Photochromic – Fotochromatické brýle bývají sice dražším, ale velice vyspělým řešením. Jejich čočka se totiž dokáže sama dokonale přizpůsobit světelným podmínkám. Sama se tedy zesvětlí či ztmaví v závislosti na intenzitě slunečního záření. Sportovní aktivity jsou s nimi tedy mnohem pohodlnější a vám odpadá potřeba několika brýlí či výměnných skel.
Dioptrické sportovní brýle – tento pojem vám určitě cizí nebude, pokud však patříte do skupiny uživatelů, kteří se bez svých dioptrií neobejdou, bude pro vás při výběru zcela zásadní. Některé brýle nabízejí dokonce výměnné zorníky, můžete tak kombinovat dioptrické čočky s různou intenzitou propustnosti světla, případně zvolit dioptrické fotochromatické brýle.
Nespornou výhodou pak může být například nastavitelný rámeček brýlí, který můžete snadno přizpůsobit velikosti či tvaru obličeje, ideální je také, pokud je rámeček vyroben z lehkých a odolných materiálů.
Pokud si s výběrem dokonalých sportovních brýlí nejste jistí, navštivte náš e-shop www.hotovebryle.cz a nechte si poradit týmem zkušených odborníků!